همانطور كه از نام پيشنهادي براي آن بر مي آيد، RollerSoccer ورزشي متشكل از بازي فوتبال بر روي اسكيت است.طرفداران و دوستداران فوتبال و ورزش و بالاخص اسكيت…

معرفي رشته اي ناشناخته در فرانسه بزرگ

رولرساكر تركيبي از قوانين فوتبال و هاكي روي يخ را داراست.رولر ساكر ورزشي تماسي و همراه با خشونت نيست ،بلكه در عوض داراي دوز مناسبي براي افزايش قابليت هاي حركتي است.همچنين اين ورزش جمعي به مهارت هاي تاكتيكي نياز دارد.و مهارت هاي حركتي خاص (تكنيك) را توسعه مي دهد.

رولرساكر ورزشي بسيار جوان و در حال رشد است.

مختصري از تاريخچه رولر ساكر

رولرساكر براي اولين بار در سال ۱۹۹۵ توسط زاك فيليپس از ايالت سانفرانسيسكو ايالات متحده متولد شد.

درحالي كه اسكيت بازي مي كرد، توپي از جلوي پاي او عبور كرد،در بازي با آن ، او متوجه شد كه يكي از بازي هاي مورد علاقه اش ضربه زدن با پا به مخروط كاج بود و اين تمرين براي فوتبال عملكرد بهتري خواهد داشت.

او ايده خود را با دوستانش در ميان گذاشت و كمي بعد آنها بدون هيچ قانوني و تنها با هدف به ثمر رساندن گل شروع به بازي كردند و رولرساكر متولد شد.

پس از آن ، زاك فيليپس تلاش هاي خود را براي گسترش و ترويج اين رويداد و قانونمند كردن رولرساكر در خارج از مرزهاي كشور خود بيشترنمود.

رولرساكر در سراسر جهان در حال گسترش است

كم كم از طريق جلساتي كه بين اسكيت بازان فرانسوي و امريكايي – به خصوص در طول اسكيت بازي شبهاي جمعه سان فرانسيسكو – صورت پذيرفت ،اين ايده به ذهن دوستداران اسكيت در فرانسه نيز وارد شد.اولين ارتباط بين Planet Roller و انجمن هاي اسكيت در شب در سال ۱۹۹۹ و با حضور زاك فيليپس شكل گرفت.

اولين باشگاه رولرساكر فرانسه در سال ۲۰۰۱ متولد شد.در آن سال انجمن رولرساكر اين باشگاه به عنوان اولين نظم و انضباط دهنده رولرساكر در فرانسه و حتي اروپا شناخته شد.

در طول سال های ۲۰۰۱-۲۰۰۳ ، رولرساكر آلمان و فرانسه به وجود آمد.

جام جهاني رولرساكر

اولين جام جهاني رولرساكر سال ۲۰۰۳ ودر شهر لندن انگلستان برگزار شد.و فرانسه براي اولين و آخرين بار در سال ۲۰۰۵ ميزبان اين رقابت ها بود.

ذكر اين نكته قابل توجه است كه جام جهاني باشگاه هاي جهان همه ساله برگزار مي شود.

ناكامي فرانسه از تبديل شدن آنها به برگزار كننده و ريس اصلي شكل دهنده اين رويداد طي سال هاي ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ جلوگيري نكرد.

برندگان این رویداد

۲۰۰۳: تيم هلند در مقابله با تيم لندن، انگلستان

۲۰۰۴: تيم جنوب از آلمان در مقابله با تيم لندن، انگلستان

۲۰۰۵: تيم گوتینگن از آلمان در مقابله با تيم برمن، آلمان

۲۰۰۶: تيم سیاره رولر درمقابله با نورنبرگ ، آلمان

۲۰۰۷: تيم آماسكاس مارسی (دارنده مقام دومي رقابت هاي سال گذشته) در مقابله با سياره رولر با يك بازي به ياد ماندني

۲۰۰۸: تيم سان فرانسيسكومهمان در مقابله با تيم سان فرانسيسكو ايالات متحده ، امريكا

۲۰۰۹-۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ : قهرماني متوالي تيم آماسكاس مارسی ، كه به طور پی در پی ، بروکسل در بلژیک و پیاچنزا در ایتالیا و رسیف در برزیل پس از كسب نائب قهرماني سال هاي ۲۰۰۸ و…

۵ عنوان قهرماني براي باشگاه هاي فرانسوي و ۴ عنوان نائب قهرماني كه دو مورد آن توسط آماسكاس مارسي در سال هاي ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ كسب شد ،سياره رولر” Planet Roller” در سال ۲۰۰۷ و كوسه ” Shark Epinay “در سال ۲۰۰۹ پس از ۹ دوره مسابقات از سال ۲۰۰۳ از آن جمله اند.

موفقيتي بزرگ براي رولرساكر فرانسه

اشتياق و محبوبيت بالاي اين رشته در فرانسه در چارچوب مسابقات مختلفي كه با عناوين زير ارائه مي شود توضيح داده مي شود:

جام حذفی فرانسه

قهرمانی فرانسه

ایجاد لیگ رولرساكر فرانسه *

تحت نظارت و رهبري نام هاي بزرگ ديگر رشته ها مانند : Bowl, Ramp, Skate Crossبا ليستي از آدم هايي كه در راس آنها هستند ،همچون:آنتوني آولا ريس ” LFRS ” ،مايك بوناسي از “آماسكاس مارسي” و كوين كويينتين در ميان نفرات ديگر از شهرت بالاتري در جهان و بيرون از مرز هاي فرانسه برخوردارند.

* F.F.R.S.در ارتباط با رويداد هاي رولرساكر اطلاع رساني مي كنند.و در دومين سال فعاليت آزمايشي خود زير نظر انجمن ملي اسكيت آزاد فعاليت مي كند.وآنها را قادر و اميدوار مي كند به گرفتن سهمي در ارتباط با توسعه رويدادهاي مربوط به رولرساكر و اقدام به ايجاد كميته و يا كمسيون هاي تخصصي رولرساكر تلاش نمايند.

صرف نظر از جام جهاني…

در سال ۲۰۰۸،آماسكاس مارسي در اولين دوره مسابقات بين المللي مارسي، ” MIT ” با رده سني ۸ تا ۱۴ سال كه به صورت سازمان يافته برگزار گرديد شركت نمود.

مسابقات بین المللی است که هر ساله از سال ۲۰۰۹ در پیاچنزا سازمان یافته است.

جام رولر ساكر فرانسه در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد.

در سال ۲۰۱۰ ، آماسكاس مارسی ، اولین جام باشگاه های اروپا ، و نسخه جديدتر آن ، سال ۲۰۱۱ در زاندام هلند شكل گرفت ، هلند بود .

در سال ۲۰۱۰ ، آماسكاس مارسی ، اولین جام رولرساكر در رده نوجوانان را ايجاد كرد.

تا به امروز رولرساكر در باشگاه هاي ايالات متحده امريكا، فرانسه، بلژیک، نروژ ، هلند ، ایتالیا ، برزیل ، اسلوونی ، سنگال … گسترش پيدا كرده است.

دانستن تعداد دقيق بازيكنان رولر ساكر هنوز هم بسيار دشوار است.اين ورزش بسيار پر رونق بوده است،به خصوص در اين سال ها با ايجاد تورنمنتي فرانسوي متشكل از تيم هاي فرانسوي و بلژيكي ، به منظور اطمينان بيشتر از توسعه وترويج اين رشته و افزايش علاقه و آموزش و تجربه بازيكنان رولرساكر در محيطي رقابتي تر تلاش مي كنند.

به طور خلاصه : پس از ایجاد باشگاه در چندین کشور ، مسابقات بین المللی ، ایجاد یک لیگ در فرانسه وفدراسیون بین المللی رولرساكر (Roller Soccer International Federation) زماني بود كه رولر ساكر رشد و توسعه فزاينده خود را شروع كرد.

ويژگي هاي زمين رولرساكر

این منطقه باید ۶۰ متر طول و ۳۰ متر عرض (حداقل ۴۰ متر طول و ۲۰ متر عرض ) و با لبه های قابل بازي ( مثل یک دیوار كوتاه ) و یک تور ایمنی و حكايتي در اطرافش مشخص شده باشد .

این منطقه باید براي عملكرد و فعاليت اسکیت مناسب باشد .(سطح صاف و هموار)

دروازه باید ۳ متر عرض و ۱ متر و محوطه ی جریمه ی ۵ متر عرض و ۳ متر طول باشد.

قوانین اصلی

هر تيم حداكثر ۱۰ يازيكن دارد كه ۵ نفر از آنها در زمين بازي مي كنند.

تعویض نامحدود هستند .

این بازی در دو دوره ۲۵ دقیقه ( با یک استراحت ۵ دقيقه اي بين دو نيمه) ساخته شده است.

اندازه توپ شماره ۵ است.

بازيكنان مي توانند از تمام قسمت هاي بدن خود به جز دست ها استفاده كنند و تنها دروازه بان مي تواند از دست براي گرفتن توپ استفاده كند.

هر ورود توپي به دروازه (هر گل ) يك امتياز به حساب مي آيد.

شما مي توانيد از لبه هاي كناري و حتي پشت دروازه هم براي بازي استفاده كنيد همانند آنچه كه در هاكي روي يخ وجود دارد.(اوت وكرنر ،وجود ندارد)

تكل زدن ممنوع است.

يك يا چند بازيكن ممكن است به دليل خطا در بازي و يا بازي خشونت آميز از بازي اخراج شوند و به روي نيمكت ذخيره ها بروند.

شروع بازي يا شروع مجدد پس از هر گل همانند فوتبال از مركز زميني است كه شرح داده شد.

ضربات آزاد به صورت مستقيم و يا غير مستقيم است،ديوار دفاعي همانند بازي فوتبال در فاصله دو متري از محل ضربه است.ضربات پنالتي هم از فاصله ۶ متري بين ضربه زننده و دروازه بان زده مي شود،هنگامي كه توپ از لبه ها و يا ديوار هاي اطراف منطقه زمين بازي خارج شود با ضربه پا بازي دوباره شروع مي شود.

به غير از دروازه بان كه داراي منطقه بازي اختصاصي است ، هيچ بازيكن ديگري منطقه اختصاصي ندارد .(به عنوان مثال هافبك،مهاجم،مدافع)

به طور خلاصه ،در منطقه اي بسته شبيه به هاكي ، قوانين فوتبال تحت عنوان رولرساكر استفاده مي شود.وهدف اصلي همانند هاكي و فوتبال كسب امتياز بيشتر با به ثمر رساندن گل هاي بيشتر به تيم مقابل است.

در صورت تساوي در پايان وقت زماني تعيين شده ،همانند فوتبال ۵ ضربه پنالتي از فاصله ۶ متري نسبت به دروازه زده مي شود.

تعداد بازدید کـنندگـــان امروز :19
تعداد بازدید کـنندگـــان دیروز :8
تعداد بازدید کنندگان این هفته :67
تعداد بازدید کنندگان این ماه :215
تعداد بازدید کنندگـــــان کل :16187

Sat 21 Apr 2018 02:43 توسعه یافته توسط وب سایت جومینا